Dzīves gudrība vienmēr ir dziļāka un plašāka par cilvēku gudrību.

Arhīvs
Jūnijs, 2024
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Ģimenes ārstu asociācija un VM joprojām nespēj rast kopīgu valodu
Publicēts 1. novembrī, 2017.
Veselības ministrijas (VM) piedāvājums koplīguma vietā noslēgt memorandu, kā arī citi priekšlikumi ģimenes ārstiem nav pieņemami, kā rezultātā jau vairākus mēnešus turpinās ģimenes ārstu streiks. Veselības ministre Anda Čakša uzsvērusi, ka Latvijas Ģimenes ārstu asociācija (LĢĀA) saviem biedriem uzspiež streiku. Asociācija šādas ziņas noraida.

Veselības ministrijas piedāvājums koplīguma vietā noslēgt memorandu ģimenes ārstiem nav pieņemams. Kā informē asociācijas vadītāja Sarmīte Veide, asociācijas valde secināja, ka VM nav sniegusi atbildi pēc būtības uz izteikto priekšlikumu, ka rezultāta pieņemts lēmums turpināt “lēno” streiku.

Ministrijas izpratne par “ideālas” prakses modeli atšķiras no asociācijas domām, un kā pauž asociācijas prezidente Sarmīte Veide, tas nav izdevīgs ne ārstiem, ne pacientiem. Kopīga izpratne nav panākta arī par citiem jautājumiem, tostarp e – veselību.

Asociācija noraida veselības ministres izteikumus, ka Latvijas Ģimenes ārstu asociāciju mēģina uzspiest ģimenes ārstiem streiku gripas sezonā, kas pēc ministres sacītā, ir “noziedzīgi pret iedzīvotājiem”.

“Čakša izplatīja maldinošas ziņas par ģimenes ārstu streiku, kā arī LĢĀA un tās biedru darbību,” uzsver Veide, skaidrojot, ka to mērķis ir ietekmēt sabiedrību un manipulēt ar to.

LĢĀA atkārtoti aicinājusi Veselības ministriju problēmjautājumus risināt pēc būtības divpusējās sarunās, bet ministrija to nevēlas darīt, norāda LĢĀA prezidente.

Jau vēstīts, ka ārstiem neesot pieņemams ministrijas uzstādījums, ka līgumus par valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu slēgs tikai ar tiem ārstiem, kuri izmantos e-veselību. Tāpat VM priekšlikums noslēgt memorandu ar ārstiem par viņu prasībām nav pieņemams, jo memorands ar ārstiem jau parakstīts 2005.gadā, taču ministrija to ievērojusi tā, kā tai bija izdevīgi.

Kā zināms, ģimenes ārsti streiku sāka 3.jūlijā, atsakoties sniegt valsts apmaksātos pakalpojumus, izrakstīt darba nespējas lapas un receptes.

Dažas dienas pirms streika izskanēja aicinājums to atlikt līdz 22.jūlijam, taču ģimenes ārsti atteicās. Vēlāk gan mediķi paziņoja, ka turpina akciju, mainot tās formu – turpmāk pieņems līdz 20 pacientiem dienā.

Streika prasības ir palielināt pašlaik noteikto kapitācijas naudas maksājumu ģimenes ārstam 1,25 eiro par 30% katru gadu turpmākos trīs gadus (2018., 2019. un 2020. gadā), palielināt ģimenes ārsta veikto manipulāciju tarifus, kopējo apmaksas apjomu palielinot ne mazāk kā par 45% 2018. gadā, kā arī palielināt māsu un ārstu palīgu atalgojumu par 30% katru gadu trīs nākamo gadu laikā.

Tāpat ārsti prasa atbalstīt esošo ģimenes ārstu neatkarīgu prakšu attīstību, tostarp no jauna atveramo ģimenes ārstu prakšu izveidošanas un aprīkošanas finansēšanu un nodrošināt, ka e-veselības sistēmas katru daļu (e-DNL, e-recepte utt.) ģimenes ārstam obligāti ir jāsāk lietot tikai 12 mēnešus pēc tam, kad asociācija ir saņēmusi pārliecinošus datus gan par konkrēto e-veselības sistēmas daļu efektīvu funkcionalitāti, gan par tehniski un tiesiski nodrošinātu pacientu tiesību un datu aizsardzību.

Foto: Latvijas Brīvo arodbiedrību savienībaKomentāri
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tava mājas lapa:
Ievadi šī portāla nosaukumu: