Dzīves gudrība vienmēr ir dziļāka un plašāka par cilvēku gudrību.

Arhīvs
Augusts, 2020
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
Arodbiedrība: Kritērijus kapitācijas naudas pieaugumam izpildītu tikai trešdaļa ārstu
Publicēts 5. oktobrī, 2017.
Latvijas ģimenes ārstu asociācija gatava atbalstīt Veselības ministrijas piedāvāto kapitācijas naudas pieaugums par 28%, taču iecerētie kritēriji to ļautu saņemt vien trešdaļai ģimenes ārstu. Tā intervijā Latvijas Radio norādīja Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide.

Ģimenes ārstu asociācija šonedēļ no Veselības ministrijas saņēma atbildi par asociācijas galveno prasību – kapitācijas naudu palielināšu – un aprēķinus par to. Valdība ir gatava Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prasībai palielināt kapitācijas naudu jeb summu, ko ārsts ik mēnesi saņem par katru pacientu, tadējādi cerot pielikt punktu ģimenes ārstu streikam.

Ministrija nosūtījuši streikojošajiem ārstiem rakstisku piedāvājumu palielināt kapitācijas naudu par 26% – 27%. Veselības ministre Anda Čakša uzsvēra, ka mediķu prasītos 30% varētu ieviest no nākamā gada, bet ar nosacījumu, ja ārsti atsāks strādāt.

Veides ieskatā šādi dati ir jau daudz ticamāki, un ģimenes ārstu asociācija būtu ar mieru pakāpeniskam palielinājumam, ko piedāvā Veselības ministrija.

"Taču paredzēts nosacījums ar vairākiem kritērijiem, kas ārstiem jāizpilda palielinājuma saņemšanai," pastāstīja asociācijas vadītāja.

Viens no šiem kritērijiem ir apskatīt vismaz 65% pacientus un izvērtēt viņu veselības stāvokli. Tas, protams, prasa vēl finansiālus un laika resursus, arī atsaucību no pacientiem. "Līdz ar to rezultāts atkarīgs ne tikai no ģimenes ārstiem," skaidroja Veide.

Pašlaik šādu kritēriju izpildot viena trešā daļa ģimenes ārstu, līdz ar to pārējie kolēģi varētu nesaņemt plānoto palielinājumu.

Tikmēr Saeima ceturtdien, 5.oktobrī, izskatīšanai komisijās nodot Veselības aprūpes finansēšanas likumprojektu, kas paredz reformēt veselības aprūpes finansēšanas sistēmu un ieviest valsts obligāto veselības apdrošināšanu.

Jau ziņots, ka ģimenes ārsti streiku sāka 3.jūlijā, atsakoties sniegt valsts apmaksātos pakalpojumus, izrakstīt darba nespējas lapas un receptes.

Dažas dienas pirms streika izskanēja aicinājums to atlikt līdz 22.jūlijam, taču ģimenes ārsti atteicās. Vēlāk gan mediķi paziņoja, ka turpina akciju, mainot tās formu – turpmāk pieņems līdz 20 pacientiem dienā.

Streika prasības ir palielināt pašlaik noteikto kapitācijas naudas maksājumu ģimenes ārstam 1,25 eiro par 30% katru gadu turpmākos trīs gadus (2018., 2019. un 2020. gadā), palielināt ģimenes ārsta veikto manipulāciju tarifus, kopējo apmaksas apjomu palielinot ne mazāk kā par 45% 2018. gadā, kā arī palielināt māsu un ārstu palīgu atalgojumu par 30% katru gadu trīs nākamo gadu laikā.

Tāpat ārsti prasa atbalstīt esošo ģimenes ārstu neatkarīgu prakšu attīstību, tostarp no jauna atveramo ģimenes ārstu prakšu izveidošanas un aprīkošanas finansēšanu un nodrošināt, ka e-veselības sistēmas katru daļu (e-DNL, e-recepte utt.) ģimenes ārstam obligāti ir jāsāk lietot tikai 12 mēnešus pēc tam, kad asociācija ir saņēmusi pārliecinošus datus gan par konkrēto e-veselības sistēmas daļu efektīvu funkcionalitāti, gan par tehniski un tiesiski nodrošinātu pacientu tiesību un datu aizsardzību.

Foto: Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība


Komentāri
Tavs vārds:
Tavs e-pasts:
Tava mājas lapa:
Ievadi šī portāla nosaukumu: